Zamknij

Uczniowie z Ligowa w Bułgarii

16:51, 16.01.2024 M. Bednarz-Gajus — SP Ligowo Aktualizacja: 16:54, 16.01.2024
Skomentuj fot. SP Ligowo fot. SP Ligowo

 

 

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Ligowie realizuje program Erasmus Plus. Uczniowie podjęli już pierwsze działania związane z realizacją projektu.

 

Od 1 listopada 2022 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ligowie realizują program Erasmus Plus „Przyjaźń bez granic”. Poza tym, że poznają kulturę, zwyczaje i walory turystyczne innych krajów europejskich, to, co najważniejsze, doskonalą swoje kompetencje językowe, gdyż muszą porozumiewać się w języku angielskim. Partnerami projektu są Rumunia i Bułgaria, jednak to szkoła w Ligowie jest koordynatorem całego programu. Na co dzień uczniowie komunikują się online ze swoimi rumuńskimi i bułgarskimi przyjaciółmi. Aktualnie dzieci wykonują działania projektowe, m.in. tworzą słowniki międzynarodowe, nagrywają filmiki, uczestniczą w konkursach. Jednak najbardziej ekscytujące dla nich są wyjazdy, które odbyły się już do obydwu państw. W maju uczniowie odwiedzili Rumunię, a w dniach 22-28 października 2023 r. byli w Bułgarii.

Okazało się, że Bułgarzy i Polacy mają ze sobą wiele wspólnego. Bułgarzy świetnie znają twórczość polskiego wieszcza narodowego — Adama Mickiewicza. Obcy nie jest im również Henryk Sienkiewicz.

Prosto z samolotu uczniowie przesiedli się na statek i popłynęli w rejs po Morzu Czarnym. Po ekscytującej morskiej podróży dotarli na wyspę Św. Anastazji i poznali jej niezwykłą, pełną tajemnic historię.

Tygodniowy pobyt w Sungurlare upłynął ciepło, intensywnie i międzynarodowo. W tym czasie uczniowie z Polski, Rumunii i Bułgarii dowiedzieli się o sobie wielu interesujących rzeczy i, zgodnie z założeniami programu, zacieśnili więzi. Poza tym intensywnie pracowali, realizując zadania przewidziane w projekcie Erasmus Plus. Wykonali ozdoby z materiałów recyklingowych i przy okazji omówili, jak kraje biorące udział w programie dbają o środowisko. Oprócz zwiedzania najbliższej okolicy uczestnicy poznali także uroki regionu, w którym znajduje się szkoła partnerska – byli w miejscowościach o wdzięcznych nazwach Koteł i Żerawna, znajdujących się na wysokości blisko 700 m n.p.m.

28 października uczniowie i ich opiekunowie ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ligowie cali i zdrowi wrócili do Ligowa. Po pobycie w Bułgarii śmiało można stwierdzić, że dużo wiedzą o krajach partnerskich, pogłębili swoje wiadomości o historii tych państw, walorach przyrodniczo-turystycznych i zwyczajach. Czasami byli zaskoczeni istniejącymi różnicami kulturowymi, bez których świat nie byłby tak ciekawy. Hasło przyświecające projektowi Erasmus Plus „No borders in friendship” („Przyjaźń bez granic”) idealnie odzwierciedla relacje, które łączą uczestników programu.

Na realizację projektu Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Ligowie otrzymała  środki z UE w wysokości 24 tys. euro. Gmina Mochowo także wsparła placówkę dotacją w wysokości 6 tys. euro.

(M. Bednarz-Gajus — SP Ligowo)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%